Kompletna instrukcja budowy własnego MediaPC na bazie Raspberry Pi 4 oraz KODI (LibreELEC).

Film pokazuje jak niewielkim kosztem zbudować własny odtwarzacz multimedialny, lub wzbogacić starszy telewizor o funkcje

SmartTv.

Wykorzystane oprogramowanie KODI, zainstalowane na Raspberry Pi4 pozwala na odtwarzanie plików wideo/audio z dysków

sieciowych (NAS),
urządzeń podłączonych przez USB a także płyt DVD i BluRay.
Kodi umożliwia łatwy dostęp do całej posiadanej biblioteki plików wideo za pomocą TV oraz pilota.

Zastosowana w moim projekcie obudowa FLIRC pozwala umieścić moje Media Center w salonie, tuż obok sprzętu RTV gdzie
wygląda on stylowo i nie odstaje estetyką od reszty posiadanych urządzeń.

Oficjalna strona projektu KODI:

Oficjalna strona projektu LibreELEC:

Oficjalna strona projektu OSMC:

KORE – aplikacja sterująca KODI dla telefonów z systemem Android:

Official Kodi Remote – apka sterująca KODI dla telefonów z IOS/Iphone

Linie które należy dodać do pliku config.txt aby zwiększyć taktowanie procesora Raspberry Pi 4/400
over_voltage=7
arm_freq=2147

UWAGA – pomimo iż wiele osób wielokrotnie i z sukcesem podkręcało Raspberry PI 4/400
to należy pamiętać że wciąż istnieje możliwość uszkodzenia sprzętu.
ROBISZ TO NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ !

Fragmenty filmów wykorzystane zgodnie z prawem cytatu,
pokazane jako przykład pracy KODI z posiadaną biblioteką filmów.

Rozdziały
0:00 Wstęp (na lekko)
0:39 Wstęp (na poważnie)
1:00 Niezbędny sprzęt
2:56 Niezbędne oprogramowanie
3:35 Instalacja LibreELEC
3:54 Konfiguracja analogowego audio
4:45 Montaż Media Center na Pi4
5:24 Wstępna konfiguracja LibreELEC (Kodi)
6:43 Menu ustawień Kodi
8:00 Kopiowanie mediów na dysk Raspberry Pi4
9:15 Konfiguracja zasobu NAS na KODI
11:42 Odtwarzanie mediów z USB
12:58 Odtwarzanie mediów z płyt DVD/BluRay
13:51 Sterowanie KODI – klawiatura
14:18 Sterowanie KODI – pilot IR
14:48 Sterowanie KODI – przez LAN
15:00 Konfiguracja KODI do sterowania przez HTTP
15:35 Sterowanie KODI – przez przeglądarkę WWW
16:56 Konfiguracja KORE
17:25 Sterowanie KODI – apka KORE
18:13 KORE – Udostępnianie mediów z telefonu
18:37 KORE – odtwarzanie Youtube na KODI

#KODI #RaspberryPi #LibreELEC

The team at Kodi Fire IPTV strongly suggests that you use a VPN at all times.
Be it for browsing, watching Kodi, watching IPTV or anything else – the one that we recommend is Hidden Router. They provide you with very fast speeds, that can reach over 400Mbps, and their VPN service is as low as $6 per month (when paid for 2 years)!
Grab your own Hidden Router and regain your online privacy now!

37 COMMENTS

  1. Jako media center z prawdziwego zdarzenia polecam komputerek Odroid C4 z zainstalowanym najnowszym Coreelec (Kodi Matrix 19.2)
    Najnowsza wersja działa po prostu obłędnie dobrze na C4 (wprowadzono mnóstwo usprawnień w porównaniu z Kodi Leia)
    Odroid C4 jeśli chodzi o kompatybilność z różnymi kodekami jest w zupełnie innej lidze niż RPi4
    Bezbłędnie działa HDR10, HRD10+, HLG w kodekach HEVC i VP9 do rozdzielczości 8K (7680x4320p).
    Posiadam również 2 komputerki RPi4 i tu wygląda to bardzo słabo w porównaniu z Odroid C4, Rpi4 w H264 to w zasadzie do 1080p. Przy użyciu dekodera HEVC możliwe jest 4K ale Rpi4 chyba nigdy nie doczeka się obsługi HDR…

  2. Niektórzy piszą jakoby Raspberry pi 4b nie dawało rady z filmami 4k… nie jest to prawda!
    Wprawdzie ludziom z fundacji wraz z devami od libreeleca zajęło to prawie 2 lata ale w tej chwili filmy w 4k już działają – warunek jest taki że film musi być zapisany kodekiem HEAVC/H265 (starszy H264 max do 1080p) działa również HDR…

    A tak tytułem ciekawsotki:
    Większość egzemplarzy RPI4 świetnie się pokręca i po zastosowaniu dobrego chłodzenia spokojnie działa na 2GHZ – a wtedy można nawet Netflixa w 1080p oglądać bez problemu 😉

  3. Witam Pana przeglądając internet natchnęłem się na raspberry 3 B interesuje mnie zakup ale ma zupełnie inne opakowanie i zastanawia mnie czy to nie podróbka, na tyle opakowanie pisze "United Kingdom" oraz numer 182-6547. Wie Pan może czy to podróbka czy poprostu wersja ściągniętą z stanów w innym opakowaniu.

  4. Co do aplikacji Kore, to czasami mam problem z połączeniem z maliną. Rzadko i tylko w przypadku "wybudzenia", tzn. kiedy mam wyłączony telewizor i włączone Kodi. Też tak masz? W każdym razie Kore służy mi tylko jako klawiatura do wprowadzania tekstu, lub wybudzania. Resztę ogarniam pilotem od telewizora, dzięki HDMI CEC.

  5. Bardzo dobrze się Ciebie słucha wszystko jasno wytłumaczone, łapka w górę i sub bo pewnie nie raz jeszcze coś mi się przyda.
    Planuję tymczasowo bo nie jest to dla mnie priorytetem kupno starszego TV a dzięki PI 4 lub 400 dodam funkcje smart.
    Czy z kodi da radę wypuścić dźwięk po USB do zewnętrznej karty dźwiękowej?

  6. DZIĘKUJE za ten świetny poradnik tego było mi trzeba,teraz mogę podłączyć swój dysk (albo z płyt) i oglądać,przeglądać swoje filmy zdjęcia itd😍🤩😍🤩
    Jedyne czego mi brakuje to dodać,zmienić wygląd kodi coś jak w gotowych kodi Ultimate,cherry itd.podejrzewam że to nie jest takie łatwe hmm 😝😝
    Mam 3 Pytania:
    1. Czy na Pewno wersja 2gb ramu starczy czy lepiej szarpnąć się na więcej ramu?
    2. Czy i Jak dodać dekoder telewizyjny do kodi ew tvp go,Upc GO żeby można było przeglądać przez kodi chyba że polecasz stronę streamingową gdzie można oglądać wszystkie kanały ew czy można z kodi zrobić coś na wzór smart tv (niestety mój tv nie posiada smart tv) ?
    3.Jak zapisać Swoje wszystkie ustawienia,Ulubione do Profilu w razie jakby coś się zepsuło itd ?

  7. Witam,
    Mam takie pytanie. Mianowicie czy jest możliwość abym na raspberry 4 włączył wyświetlanie w trybie pełno ekranowym zdjęć, ( automatyczna zmiana zdjecia np. po 20sekundach), z możliwością zatrzymania w dowolnym momencie oraz startu. Zdjęcia by sie zapętlały. Wspaniale by było, gdyby pokaz zdjęć automatycznie uruchamiał się w trybie autostartu po włączeniu systemu. Bo przypuszczam, ze pokaz slajdów z powerpointa na takiej samej zasadzie jak powyżej jest niemożliwe.
    Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

  8. Witam Ponownie mam jeszcze 6 Pytania:
    1. Jak już wszystko mam ustawione to jak wydobyć profil,wszystkie zapisane ustawienia,zapisane filmy itd w razie formata itd

    2.Czy można w kodi ustawić żeby zapamiętywało gdzie skończyłem np: przeglądając filmy z kafelek nie wyszukaj jestem np: na stronie 15 i chciałbym żeby po ponownym wejściu do kodi mógł kontynuować przeglądanie,trochę to irytuje jak kończę przeglądanie i następnym razem muszę zaczynać od nowa :

    3.Czy można dodawać własne okładki,informacje do filmów,muzyki,posiadam 2x kodi do filmów, vod itd a 2 do swoich filmów z dysku hdd gdzie już mam okładki itd ?

    4.Posiadam Upc go Horizon ale po zainstalowaniu dodatku i zalogowaniu się nie wyświetla się w głównym menu co robię źle?

    5. Jaki dodatek byś polecił do Teledysków,Muzyki online i z dysku Hdd,ogólnie planuje zbudować Jukeboxa z ekranem dotykowym+ program do tego ale póki co zostaje mi kodi 😛

    6.Czy segregowanie i zmiana np widoku na kafelki filmów itd w ulubionych jak chce zależy od skóry,po dodawaniu filmów itd zrobił się taki mix że chciałbym je poukładać,po segregować filmy,bajki itd + mieć np kafelki z informacją o filmie ale nie mogę (mam tylko małe kafelki ze zdjęciem),szkoda że nie można ustawić w ulubionych kategoriami filmy,bajki,vod itd (pewnie da się ale nie wiem jak) 😛

  9. mega kanał leci sub! jak z wydajnością i obsługa kodeków przez integre malinki? pewnie grany był H.264, mam Plex na Synology DS214 arm 4 rdzenie i HEVC H.265 po dodaniu napisów już tak cienko cienko i przycina albo za wolno buforuje, myślę nad zbudowaniem czegoś wydajniejszego z stara GPU, może ten okrojony dedykowany OS działa cuda

  10. Cześć, mam rpi4/8gb zainstalowałem LibreElec ale: mam problem z wifi – rwie i rzadko się odnajduje, streaming wideo co chwilę się buforuje co powoduje niefajne oglądanie. dodam, że w tym samym miejscu telefon z androidem ma min. 3 kreski wifi a komp z windowsem i kartą wifi usb (TPlink 822) zapierdala aż milło… co soieorzyłem z konfiguracją? Gdzieś się doczytałem, iż oglądanie streaming u wideo wymaga hack a… może też zewnętrzna karta wifi ?